Felfedezők napja

2018.3.28.-án ellátogattunk a millenárisba ahol megrendezésre került a Felfedezők napja. 2 előadást néztünk meg, az első egy vulkános előadás volt amiben arról volt szó hogy a föld klímájára milyen hatással voltak a vulkán kitörések. A klíma  változással a legnagyobb hatással a vulkáni por volt, ami a légkörbe kerülve sokáig lecsökkentette a földet érő napsugárzás erejét. A kitörés után előfordult hogy néhány napig teljes sötétségben maradt a vulkán néhány 100 km-es körzetében a föld felszín. A grafikon a Föld légkörének az átlátszatlanságát  mutatja. Megfigyelhető, hogy a vulkánkitörések után az optikai mélység (egyzerűsítve az átlátszatlanság)  jelentősen megnőtt.

A vulkáni por pedig hosszú hónapokig megmaradt a légkörben. Az éves átlag hőmérséklet a nagyobb kitörések alkalmával közel 1 celsius fokot is csökkent, ami a statisztikákat tekintve nagyon nagy érték

A légkörbe került kéndioxid a sztratoszférában nagyon sokáig megmarad és globális hőmérséklet csökkentő hatása miatt a globális felmelegés elleni küzdelem egyik eszközeként is szóba került.
Az előadás arra próbált rávilágítani hogy a múltbeli vulkán kitörések tanulmányozásával jobban megérthetjük a jelenlegi felmelegedés lehetséges okait.

A másik előadás a marskutatásról szólt. Az előadó a chillei Atacama sivatagba tett expedíciójáról számolt be.  Azért ment az Atacama sivatgba mert a környezeti viszontagságai nagyon hasonlítanak a marsi körülményekhez: nagy a hőingadozás, nagyon száraz a levegő, a víz a föld felszín alatt a fagyott állapotban található, nappal elolvad éjszaka megfagy ami folytonos talajmozgást eredményez.

 

Képtalálat a következőre: „Atacama sivatag”
Atacama sivatag
Képtalálat a következőre: „Mars felszín”
Mars felszíne

És részt vettünk még  a láthatatlan kiállításon is. Először kipróbáltuk a bray írógépet amivel nem sokra mentem. Ezután bementünk a láthatatlan kiállításra ahol ki kellet tapogatnunk a dolgokat. Az egyik részen szobrok voltak ahol ki kellet találni hogy kit/mit ábrázol az a szobor amit épp szorongatunk. Meg a másik ami még említésre méltó az a büfé volt ahol ki kellet találni hogy milyen pénz érme van a kezünkben, amit ha nem tudtunk ki találni a vezető elmondta hogy milyen pénz van a kezünkben, ja és lehetett venni sport szeletet,balaton szeletet, kólát, kinleyt, és vizet.

Képtalálat a következőre: „Black”
A láthatatlan kiállítás

 

 

 

 

 

 

Fák külső megjelenése

A fák jellemző külső tulajdonságai:

a levél alakja
a levél széle
a levél kapcsolata az ághoz
a levél elhelyezkedése
a törzs színe és mintázata
bizonyos fák esetében a  gyökérzet föld felletti része

 

Mangrove
Mocsári ciprus (Mártonvásár)
Image result for vácrátóti arborétum fenyő fajták
Ficus Magnolioides gyökere ( vácrátóti arborétum)
Fenyőfa tűlevél ( Erdőkertes)

 

Borostyán, érdekessége ha támasztékot talál és tud futni, akkor 3 karéjos formájú leveleket növeszt, ha nincs támaszték levelei szív alakúak és termést is csak ekkor hoz ( Erdőkertes)
Borostyán támaszték nélkül ( Erdőkertes)
Nyugati ostorfa, levele tojásdad, fűrészes szélű, levélkapcsolata nyeles, a levelek átellenesen szórt állásúak. Két ivarú virágai egylakiak. ( Erdőkertes)

 

Borbolya, levele lándzsás, levélkapcsolat: örvös, két ivarú virágai vannak, egylaki ( Erdőkertes)
Nyírfa, kérge repedezett, színe fehéres ( Erdőkertes)
Dió, kérge repedezett ( Erdőkertes)

 

Nyugati ostorfa, kérge barázdás ( Erdőkertes)
Keleti tuja, virágai egyivarú egylakiak ( Erdőkertes)
Jellegzetes fa korona alakok: fenyő, juhar ( Erdőkertes)
Hársfa jellegzetes koronája ( Erdőkertes)
Jegenye nyárfa jellegzetes koronája ( Erdőkertes)
Jellegzetes fenyő korona ( Erdőkertes)
Nyugati ostorfa a kert végében ( Erdőkertes)