A Bükki Nemzeti Park

Földrajz: A Bükk hegység a Északi-középhegység része. Kakukk tojásnak számít a többi hegy között mert nem vulkáni eredetű, hanem mészkő hegység. A mészkő hegységek a földkéreg mozgása miatt felszínre jött tengeri üledékből képződtek.

Image result for bükk hegység
A Bükk Hegység

A meszes vázú állatok váza az, amiből a mészkő lesz. Ebben a Nemzeti parkban legalább 500 barlang van, és azok közül sok cseppkő barlang. Bár nincsen tava, se folyója, számtalan hegyi patak csörgedezik itt, aminek közelében él a vízicickány,

Image result for Vízicickány
Vízicickány

és az alpesi gőte.

Image result for alpesi gőte
Alpesi gőte

Növényvilága: A Bükknek 95 százalékát erdő borítja. A Bükknek egy nagyon erdős részén 180-200 éves bükkfák is élnek. Erre felé él egy elég ritka orchieda fajta a boldogasszony papucsa.

Image result for boldog asszony papucsa
Boldogasszony papucsa

De itt él még sok orchieda faj például a vitézvirág, az erdei ujjas kosbor, a hússzínű ujjaskosbor, és végül de nem utolsó sorban a csőrös nőszőfű

Image result for csőrös nőszőfű
Csőrös nőszőfű

( 53 orchieda faj él itt, én csak néhányat említettem meg azok közül). Ezen a helyen mint mindenhol Magyarországon fokozott védelmet élveznek az orchideák.

Állatvilága: A Bükkben számtalan állat él én ezek közül csak néhányat említek meg. A Bükkben lévő állatok közül ezek a kedvenceim:fehérhátú fakopáncs,

Related image
Fehérhátú fakopáncs

kövirigó, európai hiúz, farkas, muflon,

Image result for muflon
Muflon

gímszarvas, kígyászölyv, kis őrgébics, vadmacska, havasi tűzlepke,

Image result for havasi tűzlepke
Havasi tűzlepke

sebes pisztráng, parlagi sas, kerecsensólyom,

Image result for kerecsensólyom
Kerecsensólyom

havasi cincér, sárgahasú unka,

Image result for sárgahasú unka
Sárgahasú unka

uhu, gyepi béka.

Mint mindig most is leírom hogy remélem nem lett szedett-vedett, ha nem lett az, vagy úgy vélitek hogy érdekes dolgokat írok akkor nyugodtan leírhatjátok a véleményeteket ( persze csak akkor ha nem pocskondiáztok) ennyit akartam mondani, sziasztok 🙂 .

Hortobágyi Nemzeti Park

Földrajzi helyzete: Területe több megyére is kiterjed. Legnagyobb része a Hortobágy tájegységen fekszik. Ez Közép-Európa legnagyobb füves pusztája.

Növényvilága: A Hortobágyon megél sok szép növény, például a tündérrózsa, boglárka, nagy ezerjófű, vízi rucaöröm, és a békatutaj. A száraz pusztát sziki őszirózsa

Képtalálat a következőre: „Őszirózsa”
Őszirózsa

és sóvirág ékesíti.

Állatvilága: Az ártéri erdők valóságos gémhadseregeknek adnak otthont. De ez a hely nem csak a gémekről híres, hanem további ritka madarairól, például a rózsás gödényről, a kékvércséről, a borzas gödényről, a flamingóról, és végül, de nem utolsó sorban a parlagi sasról. Ami viszont szerintem a legérdekesebb, az az, hogy itt fészkelt először a pusztai ölyv.

Képtalálat a következőre: „pusztai ölyv”
Pusztai ölyv

Egyébként még itt megtalálható a túzok. A többi állat pedig szinte mindenhol megtalálható. Viszlát 🙂 .

Bocsánat ha egy kicsit szedett vedett.

 

A Kiskunsági Nemzeti Park

A Kiskunsági Nemzeti Park nem egy részből összeálló Nemzeti Park, hanem több kisebb nagyobb részecskéből áll össze.

Növényzete: Fűzligetek, láperdők, ősborókás, nyár, fűz, a lápos vidéken nád, mocsári gólyahír,

Image result for mocsári gólyahír
Mocsári gólyahír

sárga nőszirom.

Image result for ugartyúk
Ugartyúk

Állatvilága: Fülemüle, vadgerle, barátposzáta, egerészölyv, túzok, gólya, ugartyúk, széki lile, nagy kócsag, réticsík.

Tenyésztett állatok a szürke marha, racka juh, mangalica sertés.

Domborzata: Általában lapos, itt-ott vándorló homokbuckák jelentik a változatosságot. Fontosabb területei Bugac, Apajpuszta, Fülöpszállás környéke.

A leglátogatottabb nevezetessége a Bugaci Pásztormúzem. Az itt kiállításra kerülő tárgyak közül a legérdekesebbek a csíkos-, gulyás- és pásztor mesterség használati tárgyai.

Régebben a csíkászsást külön halászati ágazatnak tartották. Mára ez a mesterség kihalt mert a csík halfajta állománya jelentősen megcsappant az élőhely visszaszorulása miatt.

Image result for réti csík
Réti csík

Az Őrségi Nemzeti Park

Területe két nagyobb tájegység, az Őrség és a Vendvidék határán fekszik. Vízben igen gazdag, sok forrás és patak csörgedezik itt.

A gyönyörű táj, a sok állat szinte szólítva hívja azokat, akik szeretnek kirándulni. De ezen a helyen nemcsak a szép természet jó, hanem az erdei iskola is, ahová bizonyára szívesen járnak a természetbarát gyerekek.

A nagy fenyvesek jellegzetes növényei a boróka, a fekete- és kék áfonya, meg a kissé furcsa nevű szőrös nyír. A tölgyesek és bükkösök gyakori virága a kakasmandikó, és az erdei ciklámen. De itt található a ritka struccharaszt is.

A lassúbb folyású patakok csermelyek otthont adnak egy védett de nem annyira ritka állatnak, az alpesi gőtének. De a víz közelében láthatunk más állatokat is. Például a személyes kedvenceimet a madarakat, ugyanis itt lehet látni fekete gólyát, ami nem annyira ritka, hanem inkább rejtőzködő. Viszont itt lehet más madarakat is látni, például süvöltőt, keresztcsőrűt. Ez a hely az otthona még egy rejtőzködő állatnak, a vidrának.

Ennyi lett volna ez a kis kedvcsináló iromány, remélem jó lett 🙂 .

Képek: Image result for ŐRSÉG

Image result for ŐRSÉG

Related image

A mi hazánk: Magyarország

Írj kirándulásra biztató ismertetőket Magyarország nemzeti parkjairól,  érdekesebb tájegységeiről!

Mit tartalmazzon egy-egy ismertető?

Földrajzi elhelyezkedés
Domborzat
Természetes vizek
Állat- és növényvilág (emeld ki az érdekesebb élőlényeket!)
Az ott élőkről érdekességek
Történelmi események

A tankönyvben mindent megtalálsz, de ha kedved van hozzá, keress információkat a neten is!  5 ilyen cikket várok tőled írásban, naponta egyet, beleértve a mai napot is.  A neked legkedvesebb helyről gyűjts be minden általad fontosnak tartott információt és tarts nekünk róla egy fényképekkel illusztrált kiselőadást. Kíváncsian várjuk 🙂

Arany lándzsakígyó

Megjelenése: Átlagos hossza 70, de akár 118cm-es is lehet. Méregfogai nagyok, akár a vastag ruhát is keresztül tudja úgy döfni hogy áldozatába elegendő mérget fecskendezzen. A többi lándzsa kígyótól eltérően marás után nem ereszti el áldozatát mert nem találja meg, így hát kénytelen fogva tartani áldozatát addig amíg meg nem hal. Színe halványsárga barna árnyalattal.

Szaporodása: Elevven szülő, 2-10 kis kígyót hoz a világra.

Életmód: Hazájában kisseb emlősök hiányában madarakat kell ennie.

Mérge: A legveszélyeseb kígyók egyike. Nagyon erős, véralvadást okozó izom-és sejtméreg, mely megbénítja áldozatát, akinél vérzékenység és szövethalás következik be.

Ismételten bocsánatot kérek amiért ilyen rövid lett nem is mondom miért úgy is csak egy kifogás lenne.

Képek:  Képtalálat a következőre: „arany lándzsakígyó”

Képtalálat a következőre: „arany lándzsakígyó”

Matek: szúnyogháló

Szia Ruben!

A tavaly őszi ablakfestés után a régi szúnyogháló nem került vissza az ablakodra. Ideje pótolni, mert lassan, ugyan, de végre megjött a jó idő. Ráadásul sok-sok eső is esett, a szúnyogok nem kis örömére. Petéiket lerakták az egyre melegedő pocsolyákba, kisebb állóvizekbe.

Hamarosan szúnyog-invázióra készülhetünk. Holnap elmegyünk szúnyoghálót venni, csak ki kellene számolni, hogy a te ablakodra mekkora kell. Az ablakszárnyak szélessége 8 dm, magasságuk 15 dm.

Mennyi szúnyoghálót kell vennünk, ha mindkét ablakszárnyat be akarjuk fedni szúnyoghálóval?

Most csak a területre vagyok kíváncsi, hogy tudjam, nagyjából mennyibe fog kerülni. Holnap pontosan utánanézünk, hogy milyen méretű szúnyoghálókat lehet kapni és akkor majd pontosítjuk a számítást.

Digitális jövő rendezvény

Május 10, szerdán volt a digitális jövő rendezvény. Fél kilenctől mérve 1  óra múlva meg is érkeztünk Budaörsre, azon belül a városi sportcsarnokba. Máris lecuccoltunk a 18. asztalra, ahol az erdőkertesi mikrokontroller klub tagjain kívül helyet foglalt az általunk készített 3d nyomtató. Én, meg egy barátom Illés, rögtön elmentünk  körül nézni. Szemünk máris megakadt egy rubikkocka kirakó roboton, ami nagy csodálkozásunkra tényleg kirakta a kockát. Utána  odamentünk egy htc vive-hoz. Amikor kipróbáltam,  elég furán éreztem magam. Olyan érdekes volt hogy igazából egy rendezvényen vagyok, mégis hegyeket, és épületeket látok a magasból.  Innen csak nagy nehezen mentem el, mert borzasztó jó volt. Amikor elváltunk ettől észrevettünk  egy olyan robotot, amire egy kör alakú kamera volt szerelve. Csak utána tudtuk meg, hogy ehez is van egy olyan szemüveg féleség, mint ami a htc vive-nál is volt. Kaptunk hozzá még egy joystick-ot is, ugyanis azzal lehetett irányítani a robotocskát. Ezenkívül ami még szerintem említésre méltó, az az animácó volt. Egész egyszerű volt, de nekem mégis nagyon tetszett. Annyi volt az egész, hogy egy állványra föl volt szerelve egy kamera,  az ember beállította a kis bábukat és fényképezett  egyet. Ennyi volt hát ez a cikk viszlát legközelebb.

Utólag bocsánatot akarok kérni, amiért ilyen kis szedett- vedett lett ez az iromány, erre legyen az a mentségem, hogy nem emlékszem belőle sok mindenre, viszont mint láthatjátok végül kész lett, ennyi lett volna az utólag hozzátett szöveg  úgy hogy (most mártényleg 🙂 ) sziasztok

képek:

Résztvevő szervezetek:

A 3D nyomtató :

Animáció :